t@item.Title

شرایط نگهداری گلهاو گیاهان ی آپارتمانی

 /special/post/edit/شرایط نگهداری گلهاو گیاهان ی آپارتمانی

نکات مهم در نگهداری گلها و گیاهان آپارتمانی

خیلی ها هستند که  در فضای آپارتمان یا در منزل خود گیاهان و گلهای آپارتمانی  را نگهداری می‌کنند اما پس از مدتی  متوجه می‌شوند گل یا گیاه  رو به پژمردگی و خشکی نهاده است. بیشتر گیاهان آپارتمانی در اثر غفلت  از شرایط نگهداری همچون مقدار آب لازم  و خاک مناسب یا عدم امکان شرایط نور دهی مناسب از بین می‌روند. دراین  مقاله نکات مهمی از  نگهداری گیاهان آپارتمانی توضیح داده شده.

 

اصول و شرایط مورد نیاز برای رشد گل و گیاهان آپارتمانی

  1. نورمناسب

  2. آبیاری به موقع و به میزان کافی

  3. خاک مناسب گیاه

  4. گلدان یا ظرف مناسب برای نگهداری و رشد و نمو گیاه

  5. درجه حرارت و رطوبت هوا ( دمای محیط که با توجه به هر گل و گیاه متغیر می باشد.)

  6. هوای مورد نیاز برای تنفس گیاه

/special/post/edit/شرایط نگهداری گلهاو گیاهان  آپارتمانی 1

نورمناسب   

گیاهان و گلهای آپارتمانی برای رشد و نمو کافی به نور با حرارت و دمای مناسب احتیاج دارند . و بوسیله نور به تولید سبزینه مورد نیاز خود می پردازند. البته همه ی گیاهان به نور یکسانی نیاز ندارند و برخی به نور کمتر نیاز دارند، قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی، زردی و یا خشکی گیاه می شود. هم چنین در نگهداری گلها و گیاهان آپارتمانی نورباید به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابد زیرا در تابش مستقیم نور ممکن است گیاه توانایی تحمل دما و حرارت بالای نور خورشید را نداشته و آسیب ببیند.                                                                

آبیاری به موقع و به میزان کافی

گلها و گیاهان آپارتمانی مانند همه ی موجودات زنده به مقدار مشخصی  از آب و غذا نیاز دارند از این رو آبیاری بیش از حد آنها  درفواصل زمانی باید به صورت منظم و به اندازه باشد وگرنه سبب خشک شدن یا گندیده شدنشان خواهد شد. بهتر است در  زیر گلدان ها یک یا چند سوراخ وجود داشته باشد تا آب از همه ی قسمت های  گلدان بتواندعبور کند و بتواند کاملا به ریشه برسد. این سوراخ ها سبب جریان هوا می شود و امکان تنفس ریشه را فراهم می نماید.

خاک مناسب گیاه

بهترین ترکیب خاک مناسب  برای گلها وگیاهان آپارتمانی، شامل یک قسمت ماسه و دو قسمت خاک برگ یا پیت موس می‌باشد. اما برای قلمه زدن  یا تکثیر از ترکیب دو قسمت ماسه و یک قسمت خاک برگ یا پی موس استفاده می شود.

هنگام تعویض خاک موجود در گلدان گلها و گیاهان آپارتمانی باید به این نکته مهم توجه نمایید، هرگزنباید خاک را بسیار فشار داد.  فشردگی زیاد خاک برگ درون ظرف گیاه باعث چسبیدن خاک برگها به یکدیگر شده  و از ورود هوا و تنفس ریشه، که برای رشد گیاه بسیار اهمیت دارد، جلوگیری می نماید. باید هر ازچندی خاک گلدان گیاهان آپارتمانی تقویت یا تعویض شود. چون مواد مغذی خود را در مرور زمان از دست داده و کیفیت چندانی در رشد گیاه ندارند.                                       

گلدان یا ظرف مناسب برای نگهداری و رشد و نمو گیاه

گلدان و ظرف مورد نیاز برای رشد گیاه نیز نقش به سزایی در رشد و نمو گیاه داشته و با توجه به میزان کوچکی و بزرگی گیاه باید اندازه آن را هم در آغاز کاشت مورد توجه داشت و هم چنین در ادامه روند رشد گیاه باید بسیار به این نکته حائز اهمیت

دقت نمود و در بازه های زمانی متفاوت با توجه به رشد گیاه گلدان ها و محل رشد گیاه را نیز تغییر داد.هم چنین باید با توجه به فصل ها و درجه حرارت محیط محل قرار گیری گلدانها را نیز تغییر داده و از آسیب دیدن احتمالی گلها و گیاهان آپارتمانی جلوگیری نمود.

درجه حرارت و رطوبت هوا

یکی دیگر از عواملی موثر در سلامتی و شادابی گلها و گیاهان آپارتمانی  میزان رطوبت و حرارت موجود در اطراف آن‌هاست. کمبود رطوبت محیط گیاه، آب کلردار و کمبود پتاسیم موجب سوختگی نوک و حاشیة برگ‌ها و به وجود آمدن لکه‌های قهوه‌ای رنگ در برخی قسمتهای برگ‌ها می‌شود.
برای اینکه گلها و گیاهان آپارتمانی طراوت و شادابی خاصی داشته باشند باید درجة حرارت محیط زیست از حدود ۲۰ تا ۲۲ درجة سانتی‌گراد کمتر باشد برخی از آنان قادر هستند ۱۰-۱۲ درجه بالاتر از صفر را نیز تحمل نمایند اما احتمالا پژمرده و کسل می شوند.

هوای مورد نیاز برای تنفس گیاه

تازه سازی  هوای درون اتاق با بازکردن درو پنجره‌ها و ورود هوای تازه موجب می شود  که اکسیژن کافی و مورد نیاز به گیاه برسد و ساقۀ گیاهان قوی‌تر شده در مقابل بیماری‌ها مقاومتر شود اما نباید گیاه را به طور مستقیم در معرض هوای کولر یا بخاری یا کوران قرار داد زیرا تغییر درجۀ حرارت  محیط به شکل ناگهانی، باعث آسیب و ریزش برگ‌های تحتانی آن می‌گردد.

 برای مطالعه بیشتر در این زمینه از این لینک می توانید به مطالب موجود در سایت دسترسی داشته باشید.

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

<