t@item.Title

پاوپاو PAWPAW

      • پاوپاو PAWPAW

 

   • گرده افشانی و تشکیل میوه درخت پاوپاو

گلهای پاوپاو دوجنسی، پروتوجینوس (گل ماده زودتر از گل نر باز میشود)، کلاله بلندتر از پرچم بوده و نیاز به دگر گرده افشان دارد. گرده افشانی در گیاه پاوپاو ممکن است بوسیله مگس ها و سوسک ها انجام شود.

در گیاهان وحشی در شرایط طبیعی میزان تشکیل میوه فقط 41% درصد است، در حالیکه در گرده افشانی دستی این میزان به 17 درصد افزایش مییابد.

 پاوپاوPAWPAW

لطفا جهت مشاهده فیلم و عکس های برخی پروژه های اجرا شده توسط مهندس رهنما در استان ها،
از طریق لینک زیر، وارد پیج اینستاگرام ما شوید.
 

     • میــوه درخت پاوپاو

مادگی هر گل از نه تخمدان تشکیل شده است که موقع باز شدن گل ها نزدیک و چسبیده به هم قرار دارند. بعد از گرده افشانی و همزمان با رشد میوه، تخمدان ها از یکدیگر باز می شوند. یک گل درخت پاوپاو میتواند تا 9 عدد میوه تولید کند.

برای داشتن تولید میوه های بزرگتر نیاز به تنک کردن دارد. میوه پاوپاو یک دسته بزرگ بوده و رنگ پوست آنها سبز مایل به زرد است. طول میوه 5 تا 16 سانتی متر و عرض آن 3 تا 7 سانتی متر است. وزن میوه در این جنس از 20 گرم تا 450 گرم متفاوت است.


پاوپاوPAWPAW

 

    • رسیدن میوه درخت پاوپاو

مدت زمان لازم از گرده افشانی درخت پاوپاو تا رسیدن میوه بسته به رقم از اواخر مرداد تا مهرماه است. موقع رسیدن، میوه پاوپاو نرم شده و بوی معطری دارد. در برخی از ارقام موقع رسیدن میوه، رنگ پوست از سبز به سبز مایل به زرد تغییر رنگ میدهد. اما این تغییر رنگ پوستریا، شاخص خوبی برای رسیدن میوه نمی باشد.

بهترین شاخص برای رسیدن میوه پاوپاو زمانی است که نسبتاً نرم شده و براحتی از ساقه جدا شوند. رنگ گوشت میوه رسیده از سفید کرمی تا زرد روشن با سایه های نارنجی متفاوت است. طعم آن مانند میوه های سایر گرمسیری، ترکیبی از موز، انبه و آناناس بوده و بسته به رقم متفاوت است 12 تا 20 عدد بذر در دو ردیف قرار دارد که ممکن است تا سه سانتیمتر طول داشته باشند.

پاوپاوPAWPAW

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دیگر ویژگی های درخت پاوپاو مقاله "پاوپاوPAWPAW چیست؟"  را مطالعه نمایید.

 

    • برداشت میوه درخت پاوپاو

میوه پاوپاو جزء میوه های فرازگزا است، میوه هایی که رسیدن آنها با بالا رفتن شدت تنفس همراه است و رسیدن آن بعد از جدا شدن میوه از درخت تداوم مییابد، و در مرحله بلوغ فیزیولوژیکی برداشت میشود. میوه های پاوپاو روی یک درخت طی یک دوره 4-2 هفته ای میرسد. بنابراین، میوه ها با فاصله زمانی 3 تا 4 روز در این دوره برداشت میشوند. همچنین، دوره رسیدن طولانی مدت میوه ها، نشان دهنده دوره گلدهی طولانی آن در بهار است که از نظر کاربرد به عنوان گل های زینتی اهمیت دارد. با توجه به حساسیت بالای میوه پاوپاو به ساییدگی، جابجایی آنها باید به آرامی انجام شود.

پاوپاوPAWPAW

 

    • شرایط محیطی موردنیاز درخت پاوپاو

گیاه پاوپاو در مناطقی با تابستان های گرم و زمستان های سرد رشد خوبی دارد. در مناطق پرورش آن در آمریکا تا 29- درجه سلسیوس مقاوم است. نیاز سرمایی پاوپاو بسته به رقم حداقل 400 ساعت دمای بین1/5 تا 7/5 درجه سلسیوس است. برای بلوغ میوه پاوپاو، یک دوره طولانی تقریباً 160 روز بدون یخبندان،2600 درجه روز ، نیاز است. این گیاه نیاز به محل های آفتاب کامل، یا نیمه آفتابی، آب و هوای مرطوب و خاک های با زهکشی خوب دارد. گیاه پاوپاو به علت داشتن مقاومت به سایه، میتواند بین درختان دیگر نیز کشت شود. آب مورد نیاز پاوپاو متوسط بوده و بهتر است خاک آن مرطوب باشد.

گیاه پاوپاو به 760 تا 890 میلیمتر بارندگی سالیانه نیاز دارد، به طوریکه بیشترین بارش ها در بهار و تابستان باشد. برخی اوقات به خاک خیس مقاومت دارد. بستر کشت آن باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد. تاج درختان در مکانهای آفتابی رشد متراکم و در سایه رشد گسترده دارند.

پاوپاوPAWPAW

 

 

لطفا جهت مشاهده فیلم و عکس های برخی پروژه های اجرا شده توسط مهندس رهنما در استان ها،
از طریق لینک زیر، وارد پیج اینستاگرام ما شوید.
 

      مشخصات گیاه شناسی پاوپاو؟

 

پاوپاو تنها گیاه از خانواده گیاهان گرمسیری آنوناسه بوده که برای کشت در مناطق معتدله مناسب است. میوه پاوپاو از جمله بزرگترین میوه های بومی شرق ایالات متحده آمریکا بوده و حتی در جنوب کانادا نیز دیده میشود.

گیاه  پاوپاو درختی خزان کننده و با تنه مستقیم است که ممکن است ارتفاع آن به 5 الی 10 متر و پهنای آن به 2/5 تا 3 متر برسد.

در مکان های آفتابی تاج درخت هرمی شکل است. قطر تنه درخت بالغ بین 20 تا 30 سانتیمتر است.

دوره باردهی درختان ممکن است 25 سال و یا بیشتر باشد.

پاوپاو-PAWPAW

 

      برگ های گیاه پاوپاو؟

 

برگهای گیاه پاوپاو ساده، به رنگ سبز تیره به صورت آویزان و متناوب روی شاخه قرار دارند. برگها دراز بوده و 25 تا  30 سانتی متر طول و 7/5 تا 12/5 سانتیمتر عرض دارند. برگها به شکل تخم مرغ وارونه هستند و قبل از ریزش در پاییز به رنگ زرد روشن تغییر رنگ می دهند.

پاوپاو-PAWPAW

 

      گل و گلدهی گیاه پاوپاو؟

 

در طول دوره رکود، جوانه های رویشی پاوپاو روی شاخه به صورت نوک تیز بوده درحالیکه جوانه های گل، گرد و پرزدار هستند. شکوفه های پاوپاو بر روی چوب یکساله و قبل از ظهور برگها در اوایل بهار ظاهر میشود. رنگ گل های پاوپاو

قرمز تا بنفش پررنگ بوده و پس از رسیدن به رنگ خرمایی درمی آیند. گلهای معطر این گیاه دارای سه کاسبرگ و شش گلبرگ بوده و کرکدار هستند زمان گلدهی این گیاه اواسط فروردین ماه است.

گل های پاوپاو کامل هستند و 3 تا 5 سانتیمتر قطر دارند.

پاوپاو-PAWPAW

 

 

 

سایر صفحاتی که ممکن است علاقه مند باشید

 

 

 
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

<