t@item.Title

گیاهان خاص و کمیاب

گیاهان خاص و کم یاب

چند درخت خاص و کمیاب در دنیا وجود دارد که با همه درخت‌هایی که می‌شناسیم تفاوت دارند. این درخت‌ ها یا شکل ظاهری خاصی دارند و یا در طول زمان کاربرد و استفاده متفاوتی پیدا کرده‌اند و شناخت آن‌ها می‌تواند به کامل‌تر شدن اطلاعات شما در مورد این درختان خاص، کمیاب و زیبا کمک کند. ما در این مقاله به معرفی درختانی که به پدیده ای خاص و منحصر به فرد تبدیل شده اند خواهیم پرداخت:

 

 

 

 

1. درخت اکالیپتوس رنگین کمان

 

اوکالیپتوس رنگین‌کمان در مکان‌های که بومی آن منطقه است تا عرض بیش از ۲ متر و ارتفاع بیش از ۸۰ متر رشد می‌کند. در خارج از زیستگاه طبیعی و بومی‌اش تنها می‌تواند تا ارتفاع ۳۸ متر رشد کند. این درخت با نام درخت صمغ میندانائو هم شناخته می‌شود، میندانائو نام جزیره‌ای در کشور فیلیپین است که زیستگاه طبیعی درخت است. درختان صمغ گروهی از درختان اکالیپتوس هستند که توسط پوست صافِشان مشخص می‌شوند که به صورت دوره‌ای می‌ریزد.

درختان اوکالیپتوس رنگین‌کمان معمولاً در آب‌وهوای مناطقی مانند: هاوایی، جنوب کالیفرنیا و تگزاس که سرمای شدیدی وجود ندارد، به عنوان درختان زینتی کاشته می‌شوند.

الگوهای رنگی جالب توجهی که روی تنه‌ درختان اوکالیپتوس مشاهده می‌شود دیدنی و خیره کننده است . درخت اکالیپتوس رنگین کمان واقعا یکی از مهمترین و شگفت آورترین درختان دارای پوست زیبا و رنگین بر روی کره زمین است. 

با دیدن این نوع درخت این تصور به انسان دست می دهد که کسی روی آن را رنگ آمیزی کرده ولی در حقیقت دلیل رنگی بودن آن این است که پوسته آن در زمان های مختلفی ریخته است و برای همین باعث شده تا بدنه آن در هر زمان یک رنگ داشته باشد ابتدا آبی است و سپس به ترتیب به رنگ های نارنجی ، بنفش و قرمز می رسد.
 

 گیاهان خاص و کمیاب

 

2. درخت آدانسونیا یا بائوباب

 

هشت گونه شناخته شده دارد که شش گونه از این درخت درماداگاسکار، دو گونه دیگر یکی در شبه جزیره عربستان و یکی دراسترالیا رشد می‌کند.

بلندی آن به ۱۸ متر می‌رسد. میوه بائوباب به نام نان میمون شهرت دارد و طول آن به ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. بخش اسفنجی این میوه دارای ماده‌ای لعاب دار و خوراکی است و رنگی مایل به قرمز و طعمی ترش و شیرین دارد و از آن برای معطر کردن نوشابه‌ها استفاده می‌شود. تنه بلند و بشکه مانند آن قهوه‌ای رنگ است و قطر آن به ۹ تا ۱۲ متر می‌رسد.

درختان بائوباب به شدت مورد توجه مردمان بومی آفریقا هستند، زیرا می توانند از تمامی قسمت‌های این درخت برای مصارف گوناگون استفاده کنند. علاوه بر اینکه درختان بائوباب منبع مهمی برای تولید الوار محسوب می‌شوند، گاهی تنه‌ی این درختان را بومیان خالی کرده و درون آن را به‌عنوان انبار بذر و دانه‌ها، پناهگاه یا محل ذخیره‌ی آب مورد استفاده قرار می‌دهند، گاهی هم از تنه‌ی توخالی درخت به‌عنوان تابوت مردگان نیز استفاده می کنند.

محصولات ارزشمند و مهمی از پوست این درخت به دست می‌آید؛ از جمله نوعی الیاف که در ساخت تورهای ماهیگیری، طناب، کیسه و لباس‌های گوناگون کاربرد دارد.

 گیاهان خاص و کمیاب

 

3. درخت جینـگو

 

جینگو یکی از قدیمی‌ترین گونه‌های درختی روی زمین است.  درخت خزان‌کننده جینگو در بسیاری از قسمت‌های معتدل دنیا به ویژه مناطق معتدل مرطوب به‌خوبی رشد می‌کند و به محدوده وسیعی از اقلیم‌ها و شرایط نامساعد مقاومت دارد؛ با این که این درخت در اغلب خاک ها رشد می کند ولی بهترین نتیجه در خاک های با زهکشی کامل حاصل می شود. جینگو به منظور استفاده از خواص دارویی بذر و به خصوص برگ پرورش می‌یابد. رفتار رشدی جینگو قابل پیش بینی نیست ، مخصوصا اگر از بذر به دست آمده باشد. در دوران جوانی ممکن است رشد نا منظمی از خود نشان دهد و نزدیک به رسیدن به مرحله بلوغ به فرم منظم مخروطی در آید.

درخت جینگو دو پایه است و پایه های ماده در صورت بارور شدن میوه های شبیه آلو تولید می کنند.که هنگام رسیدن کامل بویی نامطبوعی تولید میکنند به این خاطر بهتر است از قلمه های حاصل از پایه های نر استفاده کرد. قلمه های نرم حاصل از این گیاه در تابستان در زیر سیستم میست ریشه دار می شوند. 

جینگو گیاه دارویی ارزشمندی است که برای اهداف دارویی متنوعی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ جینگو به منظور استفاده از بذر و به خصوص برگ پرورش می‌یابد. بذرهای جینگو هزاران سال است که در طب سنتی چین استفاده می‌شود. فراورده‌های کهن‌دار که امروزه در دسترس می‌باشند از برگ آن بدست می‌آید. در نهالستان‌های پرورش برگ، درختان جینگو به‌صورت متراکم کشت شده و برگ‌ها برای تهیه عصاره برداشت می‌شوند تا مورد فرآوری قرار گیرند. عصاره برگ جینگو یکی از مهم‌ترین گیاهان دارویی رایج در دنیا می‌باشد.

گیاهی است بومی چین و ژاپن و برگ های آن شبیه گیاه پر سیاوشان است. 

 

گیاهان خاص و کمیاب

 
لطفا جهت مشاهده فیلم و عکس های برخی پروژه های اجرا شده توسط مهندس رهنما در استان ها،
از طریق لینک زیر، وارد پیج اینستاگرام ما شوید.
 

4. درخت ویستــریا

 

یویستریا یا پیچ گلیسین بومی ژاپن و گیاهی بالارونده به طول ۴ متر یا بیشتر با برگ‌های شانه‌ای با ۱۳ الی ۱۹ برگچه و گل‌های معطر به رنگ آبی متمایل به بنفش و ارغوانی متمایل به آبی است. گل‌ها در خوشه‌هایی به طول ۱۳ الی ۲۵ سانتی متر همزمان با برگ‌ها در بهار ظاهر شده و در خوشه از سمت نوک آن باز می‌شود. ساقه‌های گیاه در جهت عقربه‌های ساعت به دور تکیه گاه می‌پیچند.
این جنس دارای حدود ۶ گونه گیاه پیچنده، بومی آسیای شرقی و آمریکای شمالی است. زیباترین گیاه در بین گیاهان بالارونده است. خوشه‌های آویزان و طویل، گل بسته به گونه و واریته به رنگ سفید، صورتی، آبی و یاسی می‌باشند و در اواخر بهار و اوایل تابستان همزمان و یا پیش از باز شدن برگ‌ها روی گیاه ظاهر می‌شوند. برگ‌های شانه‌ای آن در پاییز به زرد طلایی تغییر رنگ می‌دهند که به زیبایی آن می‌افزاید. ساقه‌های آن زمانیکه به دور یک درخت به عنوان تکیه گاه می‌پیچند به مرور زمان قوی شده و گاهی مانع از رشد درخت می‌گردد و تنه آن را از شکل عادی خارج می‌کند.
 
گیاهان خاص و کمیاب

 

5. درخت انگور رنگین کمانی

 

انگورهای رنگین کمانی یکی از جدیدترین مواردی است که در سطح نت دیده می شود اما واقعیت درستی پشت آن نیست. این روزها در شبکه های اجتماعی و سایت های مختلف از این انگورها به عنوان نمونه های عجیب و غریب یاد می شود اما در اصل یک حقه فتوشاپی هستند.

قبل از این مرحله انگور ها شبیه سنگ های کوچکی هستند که به رنگ سبز مات دیده میشوند ولی در شروع این مرحله انگور ها شروع به رسیدن می کنند و با توجه به نوع آنها از سبز به قرمز ، سیاه یا سبز روشن شروع به رنگ عوض کردن می کنند. پس شاید نتوانید هیچ وقت انگور های رنگین کمانی بخرید و میل کنید ولی می توانید این فرایند زیبای رسیدن انگور ها را ببینید.

 

گیاهان خاص و کمیاب

 

 

 
 

سایر صفحاتی که ممکن است علاقه مند باشید

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

<