t@item.Title

دراگون (میوه اژدها)

                                                                              دراگون (میوه اژدها)

به میوه ای از چندین نوع  کاکتوس اطلاق میشود. این میوه بومی مکزیک وآمریکا مرکزی و جنوبی است و در کشورهای آسیا نیز کشت میشود.میوه اژدها تنها در شب شکوفه میکند،شکوفه های آن بزرگ و سفید هستند و معمولا گل شب یا ملکه شب نامیده میشود.درختی که از آن به وجود می آید پیتایا نام دارد که 30تا50 روز بعد از شکوفه دادن میوه میدهد و در بعضی ازحالات 5تا6 بار در سال میوه میدهد. این میوه در5رنگ وجود داردکه بسیار آبدار هستند و هر رنگ طعم و مزه خصوص به خود را دارد و بهتر است در یخچال سرد شده و پس سرد خورده شود. دانه های درون آن مانند سیاه دانه هستند و کاشت و پرورش آنها میتوان درخت جدیدی به وجود آورد.شربت درست شده از این میوه دراگونتی نام دارد.

خواص درمانی: میوه اژدها درارای انواع ویتامینهاست و در جلوگیری از سرطان روده بزرگ و دیابت موثر است.همچنین سرشار از املاح معدنی است که باعث کاهش کلسترول و تنظیم فشارخون میشود.مصرف دائم آن میتواند آسم و سرفه های شدید را بهبود دهد و دارای آنتی اکسیدان قابل توجهی میباشد.

                         

                                                                    کاشت و پرورش میوه اژدها

میوه اژدها تقریبا در اکثر نقاط دنیا قادر به رشد میباشد اما در مناطق خیلی سردنیاز به محافظت بیشتری دارد و نباید در دمای کمتر از 8 درجه سانتی گراد قرار گیردو در مناطق گرم با زمستان معتدل بهتر رشد میکند. دمای مناسب برای رشد میوه بین 21تا29 درجه سانتی گراد میباشد. میوه اژدهامیتواند در شرایط خشکی هم زنده بماند، با این حال  با دادن آب به صورت منظم به این گیاه، عملکرد آن بهتر خواهد شدو میوه ها طعم بهتری گرفته و آبدار تر میشوند. میوه اژدها توسط بذر یا قلمه کاشته میشود انتخاب هر کدام به زمان شما بستگی دارد. اگر قصد دارید از طریق بذرها میوه به دست  بیاورید این فرایند تا دوسال یا بیشتر طول میکشد و اما اگر میخواهید از طریق قلمه میوه به دست آورید فرایند ممکن است زمان بسیار کمتری طول بکشد که بستگی به اندازه قلمه دارد. اگر گیاه از قلمه زنی برای تکثیر استفاده شود آنرا با دقت از ظرف خارج و دوباره آنرادر خاک جدید بکارید. اگر ازبذر استفاده شود باید مقدار کافی از بذر در خاک پاشیده و آنها را با لایه نازکی از خاک بپوشانید. باید منتظر بمانید و ببینید چه اتفاقی می افتد، در چند هفته شما رشد جوانه ها را خواهید داشت که احتمالا نیاز به تنک کردن دارد اگر جوانه های ضعیف را تنک نکنید ممکن است نتوانند از پتانسیل کامل خود استفاده کنند.هر 2  ماه یکبار به گیاه کود دهید.حتی برای یک قلمه از گیاه مدت 4 ماه طول میکشد تا سیستم ریشه ای قوی و خوبی ایجاد شود.آبیاری گیاه همانند یک کاکتوس صورت میگیرد؛ تا زمانی که خاک عملا خشک میشود مقدار کمی آب بدهید. اگر در گیاه کاملا بزرگ شده باشد فقط خاک را مرطوب نگه دارید.میزارن رشد میوه را مشاهده کنید ممکن است بخواهید آنرا هرس کنید، در واقع وزن  کمتر میتواند گیاه را قوی تر کند.میوه هارا میتوانید در نیمه دوم سال برداشت کنید. معمولا دراواخر تابستان یا پاییز،میوه رسیده را تولید میکنید، اما اگر آب و گرمای کافی را دریافت کند تقریبا هر زمانی از سال میتوانید برداشت کنید.

نکات قابل توجه:

اژدها از لحاظ فنی به دلیل اینکه یک نوع کاکتوس است به خاک مرطوب نیاز دارد.این گیاه نیاز به مواد غذایی ندارد و باید در منطقه ای بکارید که آب زیادی جمع نشود،مثلا بر روی یک تپه یا قله کشت شود. اگرخاک آماده کاکتوس موجود نباشد میتوان از مخلوط: شن و ماسه، کمپوستوخاک گلدان آن را بسازید. از کود آهسته  رهش نیز استفاده کنید تا به رشد سریع گیاه کمک کند و هر دو ماه یکبار کمی کود کاکتوس با درصد نیتروژن کم برای زمان آزاد سازی پایین تغذیه کنید.گیاه را در محلی کشت کنید که در معرض نور خورشید قرار بگیرند.

                                                                                                   شماره تماس مهندس رهنما:09174563753

 

 

 

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز با * علامت گذاری شده اند.

<